Co to jest kolokacja serwerów i na czym polega usługa centrum danych?

Kolokacja serwerów polega na umieszczeniu serwerów w zewnętrznym Data Center. Czy wiesz, jak zabezpieczyć przetwarzane dane? Jak zwiększyć bezpieczeństwo i jak wybrać usługi związane z kolokacją serwerów? Dowiedz się więcej i zapewnij bezpieczeństwo swoich danych!

Odpowiedni poziom zabezpieczeń dla małej czy średniej firmy

Cyber bezpieczeństwo i skuteczna ochrona zasobów IT to dziś podstawa w wielu firmach. Jednak nie każde przedsiębiorstwo jest wystarczająco duże, aby inwestować we własną serwerownię. Zwłaszcza że jest to spory koszt. Trzeba nie tylko wydzielić oddzielne i specjalnie przystosowane pomieszczenie na serwery, ale także zapewnić wysokiej jakości sprzęt jak choćby szafy rack.

Do tego dochodzi największy potencjalnie koszt, czyli opcja zatrudnienia na pełen etat specjalisty od serwerów IT. Każdy, kto choć trochę interesuje się współczesnym biznesem wie, że wykwalifikowani eksperci branży IT to wydatek równie konieczny co kosztowny. Sprawdźmy, z czego to wynika i czy jest jakiś sposób, aby zoptymalizować koszty obsługi serwerów i przechowywania danych.

Jak obniżyć koszty firmowej serwerowni?

Administrator firmowej sieci musi regularnie sprawdzać zabezpieczenia, kontrolować parametry i tworzyć kopie zapasowe danych. Oczywiście duże firmy, korporacje czy potężne internetowe sklepy e-commerce mogą sobie na to bez trudu pozwolić. Co jednak ma zrobić cała reszta?

Zwłaszcza że w obecnych czasach coraz więcej firm, nawet w sektorze micro biznesów, przenosi swoją działalność do Internetu. Z pomocą przychodzi kolokacja. Jest to nowoczesna usługa wsparcia w systemach komputerowych.  Dzięki kolokacji można przekazać własne urządzenia serwerowe do obsługi przez serwerownię zewnętrznej firmy.

Przeczytaj:  Wyciek danych osobowych – co można zrobić? Poradnik

Zewnętrzna serwerownia – większe bezpieczeństwo i niższe koszty

Czy wiesz, jak wiele można oszczędzić na kosztach utrzymania własnej infrastruktury IT? Kolokacja pozwala powierzyć infrastrukturę profesjonalnemu dostawcy usług, zwiększyć bezpieczeństwo i obniżyć koszty utrzymania serwerowni. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają dużych potrzeb w zakresie obsługi serwera czy przechowywania dużej ilości danych. Sprawdź, jak wybrać odpowiedniego partnera biznesowego do takiej współpracy.

Czy usługa kolokacji zawsze jest niezbędna?

Nie musisz samodzielnie ponosić wysokich kosztów stworzenia i utrzymania własnej infrastruktury sieciowej. Wybierz usługę kolokacji i powierz bezpieczeństwo firmowych danych zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie. Profesjonalne data center oferują zaawansowane systemy zasilania, odpowiednią klimatyzację i wentylację, która jest kluczowa dla utrzymania temperatury serwerów na odpowiednim poziomie.

Kolokacja w zewnętrznym centrum danych to także solidne zabezpieczenia IT oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak choćby ryzyko pożaru w serwerowni. To wszystko przekłada się na ciągłość pracy serwerów, a firmowe dane są bezpiecznie przechowywane i chronione w trybie 24/7.

Hoteling, czyli powierzenie serwerów zewnętrznej firmie

Dla zachowania bezpieczeństwa danych i ograniczenia ryzyka ich utraty ważna jest niezawodność serwera. Zewnętrzne data center może zaopiekować się firmowym serwerem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi kolokacji? Firma powinna gwarantować niezależne źródła zasilania takie jak awaryjne agregaty prądotwórcze. Istotna jest także infrastruktura systemów klimatyzacji, aby nie doprowadzić do przegrzewania się podzespołów. 

Duże znaczenie ma też ochrona i monitoring, który powinien działać 24 godziny na dobę. Dostęp do serwerowni mają tylko wyspecjalizowani administratorzy. Takie osoby niekiedy mogą obsługiwać data center nawet zdalnie. Wsparcie techniczne musi regularnie sprawdzać krytyczne parametry takie jak temperatura w serwerowni czy obciążenie procesów w serwerach.

Kluczowe znaczenie ma także szybkość reakcji i łatwość skontaktowania się z supportem na wypadek awarii czy cyber ataku. Wybierając usługę kolokacji zewnętrznej, sprawdź też, czy wybrana firma oferuje skalowalność. Jeśli z czasem Twoja firma się rozrośnie i będzie wymagać większych zasobów, usługa kolokacji musi umieć się szybko dostosować do zmieniających warunków środowiska pracy.

Przeczytaj:  Cybersquatting – piractwo domenowe. Jak się uchronić?

Zewnętrzne centrum danych – jaki jest zakres usług?

Usługi kolokacji serwerów mogą oferować wiele przydatnych rozwiązań takich jak na przykład:

  • Wydzielona przestrzeń w szafie rack — miejsce dla jednego lub więcej serwerów.
  • Niezawodne zasilanie — profesjonalne centrum danych musi gwarantować ciągłość zasilania serwerów, również w momencie potencjalnej awarii sieci.
  • Łącza internetowe — rozwiązania o wysokiej przepustowości i niezawodności, ciągłość połączenia z serwerem.
  • Klimatyzacja i wentylacja — utrzymanie stałej, odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w serwerowni ma wpływ na wydajność pracy urządzeń.
  • Bezpieczeństwo – ochrona przed zagrożeniami fizycznymi czy atmosferycznymi jak choćby pożar. Ważna jest też ochrona przed cyber atakami.

Jak wybrać usługi kolokacji serwerów?

Przy wyborze zewnętrznej serwerowni skup się przede wszystkim na bezpieczeństwie. Liczy się poziom zabezpieczeń, całodobowe wsparcie techniczne i szybkość reakcji w razie awarii, usterki czy ataku. Zapoznaj się też z parametrami infrastruktury sieciowej oraz sprawdź opinie od byłych i obecnych klientów. Zwróć uwagę zwłaszcza na dokładne przeanalizowanie warunków Service Level Agreement (SLA), co pomoże oszacować poziom oferowanych usług.

Kolokacja serwerów to usługa, która może przynieść dużą oszczędność dla firmy, bo nie trzeba inwestować we własną infrastrukturę IT. Możliwość oddania serwera pod opiekę zewnętrznej firmie to spora wygoda. Nie musisz martwić się stałym monitorowaniem pracy serwerów, aktualizacją sterowników czy konserwacją podzespołów. To także duża oszczędność pod względem zasobów ludzkich, bo dzięki kolokacji nie musisz zatrudniać na stałe wyspecjalizowanego administratora.

Ewa Dąbrowska

Ewa Dąbrowska

Ekspertka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, z pasją dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły, które edukują o zagrożeniach w sieci i promują praktyki bezpiecznego korzystania z internetu. Jej prace są cenione za dogłębną analizę aktualnych problemów i praktyczne porady.