Czym jest deepfake? Czy to przestępstwo?

Cały czas możesz obserwować rozwój technologii. Niesie ona wiele pozytywnych zmian i udogodnień, ale czy to oznacza, że nie wiążą się z tym żadne niebezpieczeństwa? Poniżej przeczytasz, czym jest technologia deepfake i gdzie może być wykorzystywana.

Czym jest technologia deepfake?

Coraz częściej, w różnych okolicznościach, zaczyna pojawiać się określenie deep fake co to jest, możesz się wówczas zastanawiać, dlatego warto na początku przywołać znaczenie tego słowa, abyś wiedział, z czym masz do czynienia. Tozaawansowana technika, w której dochodzi do manipulowania plikami audio czy video, które wykorzystywane są przez sztuczną inteligencję i głębokie uczenie maszynowe, do tworzenia fałszywych materiałów.

Jest to możliwe dzięki algorytmom, które otrzymując ogromne ilości danych z materiałów multimedialnych, potrafią naśladować konkretne osoby. Tak przygotowane materiały są fałszywe, ale działania polegające na wykorzystaniu głębokich sieci neuronowych będących rodzajem AI, wyspecjalizowanym w przetwarzaniu danych multimedialnych, sprawiają, że są one ciężkie do wykrycia. To dlatego, że filmy deepfake wyglądają bardzo realistycznie i wiarygodnie.

Jak można wykorzystywać filmy deepfake?

Oczywiście sama technologia nigdy nie jest dobra albo zła, bo wiele zależy od tego, w jaki sposób zostanie wykorzystana. W niektórych przypadkach za pomocą technologii deepfake można stworzyć sceny kaskaderskie, bez konieczności odgrywania ich przez aktorów, co jest szczególnie przydatne przy bardzo niebezpiecznych ujęciach. Wówczas wykorzystanie wizerunku danej osoby jest legalne i co więcej, odbierane jest w sposób pozytywny.

Niestety, coraz częściej deepfake stosowany jest do generowania nieprawdziwych wiadomości, których celem jest nie tylko dezinformacja i manipulacja, ale również szantaż. Na tego typu działania narażeni są szczególnie celebryci czy osoby publiczne, jak np. politycy, ponieważ w sieci istnieje wiele cyfrowych nagrań wideo lub audio, które mogą być zastosowane przez algorytmy deepfake, do stworzenia tego typu obrazów.

Przeczytaj:  Efektywne zarządzanie danymi. Klucz do sukcesu nowoczesnej organizacji

Przy użyciu sztucznej inteligencji, technologia deepfake pozwala na przygotowywanie bardzo realistycznych materiałów, które wydają się autentyczne, co utrudnia ich wykrywanie. Ponieważ trudno jest odróżnić prawdziwy film od deepfake’ów, bardzo łatwo można w ten sposób zniszczyć reputację jakiejś osoby, wykorzystując możliwość zamiany twarzy i generując wywiad czy film, które w ogóle nie miały miejsca.

Może dojść m.in. do sytuacji, w których technika zamiany twarzy wykorzystana zostanie do tworzenia filmów pornograficznych. Wówczas osoba występująca w danej produkcji, może być szantażowana i może dochodzić do próby wyłudzenia pieniędzy. Jednak tworzenie treści dla dorosłych, to nie jedyny sposób na tego typu wyłudzenia, bo może do nich dochodzić również wówczas, gdy zostaną stworzone nagrania, na których eksperci, będą przekonywali do wpłacania pieniędzy na określone cele – które tak naprawdę nie istnieją, albo do konieczności przekazania swoich danych osobowych.

Jak tworzony jest materiał deepfake?

Wiesz już, co to jest deepfake? Ważna będzie również wiedza, w jaki sposób są one tworzone, bo może dzięki temu łatwiej będzie rozpoznać takie manipulacje. Najpierw konieczne jest, aby algorytmy wykonały określone działania, m.in.:

  • pozyskiwanie danych – w pierwszej kolejności muszą one pozyskać materiał, na którym będą działały. Jednym ze sposobów jest pobieranie plików wideo i audio, które mogą być klipami pobranymi z YouTube, ale również z innych miejsc, w których można je było udostępniać,
  • uczenie maszynowe – tak pozyskane dane, AI wykorzystuje do analizy i nauki, poprzez głębokie sieci neuronowe, które są matematycznymi strukturami, wyodrębniającymi dźwięk i obraz, a następnie przekształca je według wzoru. W ten sposób odtwarza to, jak wygląda dana osoba,
  • generator fałszywych treści – na podstawie tak opracowanych danych powstają fałszywe obrazy, w których twarz jednej osoby, może być połączona z wypowiedzią kogoś innego,
  • dbałość o detale – w kolejnym kroku wykorzystując technologię przetwarzania multimediów, sztuczna inteligencja dopasowuje mimikę i inne detale, aby jak najwierniej odtworzyć wygląd danej osoby,
  • sprawdzanie poprawności – tworzenie materiałów o charakterze typu deepfake może wymagać wielu prób i poprawek. Wszystko to po to, aby całość była jak najbardziej wiarygodna.
Przeczytaj:  Na czym polega atak DDoS? Jak się przed nim chronić?

Deepfake może stanowić zagrożenie – czy da się mu przeciwdziałać?

Rosnące zagrożenia związane z wykorzystaniem technologii deepfakes, sprawiają, że poszukiwane są rozwiązania, które mają jej przeciwdziałać. W końcu taka manipulacja i dezinformacja może nie tylko zniszczyć życie pojedynczych osób, ale również negatywnie wpływać na funkcjonowanie całych społeczeństw. Dlatego w miarę rozwoju technologii deepfake, pojawiają się również opracowania skutecznych narzędzi i algorytmów, które mają umożliwiać ich wykrywanie.

Przede wszystkim, aby można było odnotować sukcesy w zakresie wykrywania deepfake, ważne jest połączenie edukacji, technologii oraz świadomości rozwoju tej technologii i zagrożeń, które ona niesie. Ważne będzie tutaj zwiększenie świadomości odnośnie bezpieczeństwa cyfrowego, jak również korzystanie z zabezpieczeń, które pojawiają się wraz z rozwijaniem się technologii np. stosowanie silnych haseł czy podwójnego uwierzytelniania. Warto również korzystać ze sprawdzonych źródeł i potwierdzać w kilku miejscach obejrzany materiał, zanim np. prześle się go dalej.

Aby rozpoznać deepfake, wymagana jest również uważność, w wychwytywaniu niezgodności i niespójności. Może chodzić np. o nienaturalną mimikę, brak synchronizacji czy niewłaściwie dobrane światło i tło. Jedną z propozycji, jest skorzystanie ze specjalnych programów, które posłużą jako podstawa do wykrywania deepfakes. Niektóre z nich proponują analizę obrazu, czy rodzaj uczenia maszynowego, ale są również takie, które pozwalają na poklatkowe oglądanie wideo, dzięki czemu łatwiej będzie wychwycić nieprawidłowości i ocenić, czy powstało ono z wykorzystaniem deepfake.

Ewa Dąbrowska

Ewa Dąbrowska

Ekspertka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, z pasją dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły, które edukują o zagrożeniach w sieci i promują praktyki bezpiecznego korzystania z internetu. Jej prace są cenione za dogłębną analizę aktualnych problemów i praktyczne porady.