Czym jest bezpieczeństwo cybernetyczne? O tym warto wiedzieć

Cyfryzacja cały czas postępuje, oferując nam coraz większą wygodę. Jednocześnie jednak, z większym wpływem technologii na życie, pojawiają się też pewne ryzyka. Czym jest bezpieczeństwo cybernetyczne i jak może ochronić Cię przed cyberatakami?

Bezpieczeństwo cybernetyczne – co to jest?

Cyberbezpieczeństwo to procesy, praktyki oraz techniki, które mają na celu ochronę sieci informatycznych, oprogramowania oraz urządzeń przed atakami i nieautoryzowanym dostępem. Wcielając je w życie, możesz zwiększyć odporność swoich systemów na działania, które naruszają poufność danych. W konsekwencji też unikniesz wycieku informacji, strat finansowych czy utraty reputacji. 

Istnieje kilka rodzajów cyberbezpieczeństwa, które dotyczą zarówno instytucji i przedsiębiorstw, jak i indywidualnych użytkowników. Są to między innymi:

  • Bezpieczeństwo sieci – skupia się na ochronie sieci komputerowych i ich komponentów przed nieautoryzowanym dostępem, atakami i innymi zagrożeniami.  Obejmuje to takie zabezpieczenia sieciowe jak firewalle czy szyfrowanie danych.
  • Bezpieczeństwo aplikacji – ochrona oprogramowania i aplikacji przed zagrożeniami, które mogą polegać na wykorzystywaniu luk w kodzie. Przeprowadzane są tutaj regularne testy bezpieczeństwa i aktualizacje.
  • Bezpieczeństwo informacji – praktyki oraz procesy, które chronią integralność, poufność oraz dostępność informacji. Stosowane tu metody to m.in. klasyfikacja danych czy zarządzanie ryzykiem.
  • Bezpieczeństwo operacyjne – dotyczy ochrony operacji i procesów związanych z danymi oraz systemami informatycznymi. 
  • Bezpieczeństwo w chmurze – specjalizuje się w ochronie danych przechowywanych w chmurze, używając szyfrowania danych.

Znaczenie cyberbezpieczeństwa

Dlaczego bezpieczeństwo cybernetyczne jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że może zapobiec kradzieży oraz wykorzystaniu danych osobowych i firmowych. Do tego pozwala utrzymać ciągłość działania organizacji, skutecznie chroniąc przed cyberatakami, które mogą zakłócić operacje. Co więcej, ma to też znaczenie dla bezpieczeństwa klientów i partnerów biznesowych. Wprowadzenie dobrych praktyk może zapobiegać wyciekowi danych osób trzecich, a tym samym zadbać o dobre relacje. 

Przeczytaj:  Na czym polega atak DDoS? Jak się przed nim chronić?

Cyberbezpieczeństwo pomaga też budować reputację, jako bezpieczna i godna zaufania organizacja. Zmniejsza również ryzyko strat finansowych i zapewnia zgodność z przepisami czy regulacjami. Choć ofiarami ataków hakerów padają przede wszystkim duże firmy, to także zwykli użytkownicy Internetu i urządzeń powinni mieć się na baczności i zadbać o swoje bezpieczeństwo, by uniknąć działania złośliwego oprogramowania. 

Cyberzagrożenia – rodzaje cyberataków

Jeśli chodzi o zagrożenia związane z bezpieczeństwem cybernetycznym, jest ich niestety całkiem sporo. Przestępcy stale udoskonalają swoje metody ataków, by uniknąć szybkiego wykrycia, a także wykorzystują luki w zabezpieczeniach. Zazwyczaj korzystają z takich metod jak:

  • Złośliwe oprogramowanie (malware) – cyberprzestępca może je wykorzystać do uszkodzenia, zaszyfrowania lub usunięcia danych oraz zdobycia dostępu do danych poufnych. Najczęściej jest to koń trojański, wirusy, ransomware czy oprogramowanie szpiegujące.
  • Ransomware – rodzaj ataku typu malware, do którego wykorzystuje się malware. Ma na celu blokadę dostępu do infrastruktury danych lub systemu i uzyskanie okupu za jego odblokowanie. 
  • DDoS – jego celem jest przeciążenie serwera, strony czy usługi, by utrudnić do nich dostęp lub całkowicie zablokować. DDoS jest realizowany przez masową wysyłkę danych lub żądań, co powoduje, że te prawidłowe nie mogą zostać zrealizowane.
  • Phishing – atakujący podszywa się pod inną osobę lub instytucję, by zdobyć poufne informacje na temat swojej ofiary. Odbywa się przez często wiadomości mailowe, które zawierają linki kierujące do fałszywych stron lub załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. Wykorzystuje emocje i manipulację.

Korzystanie z sieci – jak ochronić się przed cyberatakami?

Jak zadbać o siebie i swój komputer w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego? Oto kilka porad, z których warto skorzystać, by uchronić się przed kradzieżą danych i naruszeniem prywatności. 

  • Używaj bezpiecznych haseł – powinny być mocne i unikatowe, a także długie. Używaj znaków specjalnych i cyfr.
  • Korzystaj z uwierzytelniania dwuetapowego – dla bezpieczeństwa danych będziesz musiał podać nie tylko hasło, ale też dodatkową usługę, np. powiadomienie push na telefon czy klucz bezpieczeństwa U2F. 
  • Używaj programów antywirusowych – stawiaj na programy od zaufanych dostawców, aby mieć pewność ich skuteczności.
  • Blokuj urządzenia – Twój smartfon powinien być zabezpieczony hasłem, kodem PIN lub uwierzytelnieniem biometrycznym.
  • Twórz kopie zapasowe danych – warto skorzystać z usługi chmury lub kopiować dane na dysk zewnętrzny, by nie utracić ich w razie cyberataku.
  • Uważaj na podejrzane maile – jeśli wiadomość wydaje Ci się podejrzana, nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników. Nie pobieraj też z niewiarygodnych źródeł żadnych programów, filmów czy gier. Dokładnie sprawdzaj, czy na pewno jesteś na tym adresie strony, na którym powinieneś.
  • Nie podawaj prywatnych informacji w sieci – unikaj podawania publicznie PESEL-u czy danych dotyczących dowodu osobistego. Unikniesz w ten sposób kradzieży tożsamości. 
Przeczytaj:  Jak stworzyć silne i bezpieczne hasła?

Warto też pamiętać, aby w miarę możliwości unikać publicznej sieci Wi-Fi do wykonywania ważnych operacji, np. przelewów bankowych. Zadbaj też o aktualizowanie na bieżąco aplikacji mobilnych czy oprogramowania i uważnie zapoznawaj się z licencjami. Korzystanie z oryginalnego systemu, jak i programów pochodzących z legalnych źródeł również pozwoli Ci uniknąć problemów. W razie prób wyłudzenia informacji warto skontaktować się z właściwymi podmiotami, takimi jak policja. 

Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo w świecie cyfrowym, warto stosować się do powyższych wskazówek i zachować czujność. Mamy nadzieję, że wiesz już, czym jest cyberbezpieczeństwo i jak zadbać o ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

Ewa Dąbrowska

Ewa Dąbrowska

Ekspertka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, z pasją dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły, które edukują o zagrożeniach w sieci i promują praktyki bezpiecznego korzystania z internetu. Jej prace są cenione za dogłębną analizę aktualnych problemów i praktyczne porady.