Jak stworzyć silne i bezpieczne hasła?

Nie ma znaczenia, czy korzystasz ze sklepu internetowego, poczty e-mail, udzielasz się na forum czy w mediach społecznościowych. We wszystkich tych miejscach potrzebujesz konta zabezpieczonego hasłem. Podpowiemy, jak je zrobić.

Dlaczego stworzenie bezpiecznego i silnego hasła jest takie ważne?

Zakładając konto na jakiejkolwiek stronie, pozostawiasz na niej wiele wrażliwych danych. W przypadku bankowości mobilnej, tych informacji jest nie tylko więcej, ale dodatkowo daje ona dostęp online do Twoich pieniędzy. Im trudniejsze do odszyfrowania będziesz miał hasło, tym ciężej cyberprzestępcom będzie ukraść pieniądze z konta.

Powinieneś wiedzieć, że tak naprawdę każde hasło można złamać, zwłaszcza stosując odpowiednie narzędzia do łamania haseł. Jednak im będzie ono trudniejsze, tym więcej czasu to zajmie – w niektórych przypadkach, sprawdzenie wszystkich możliwych kombinacji, może zabrać nawet kilka lat. Dlatego warto szukać haseł z jak największą ilością różnych znaków, aby utrudnić działanie tego typu programom.

Jak się okazuje, wymyślenie takiego hasła nie jest skomplikowane, jeśli tylko stosujesz się do kilku podstawowych zasad. Ale, samo jego opracowanie to nie wszystko. Ważne jest też jego przechowywanie i chronienie, do czego możesz wykorzystać specjalne, szyfrowane oprogramowanie.

Przykłady korzystania z bezpiecznego hasła

Na wielu stronach podczas zakładania konta, pojawia się informacja, w jaki sposób zrobić bezpieczne hasło, np. o długości co najmniej 8 znaków. Dodatkowo znajduje się też specjalny pasek, który pokazuje stopień trudności wybranego hasła, a im będzie ono bardziej skomplikowane, tym bezpieczniejsze będzie Twoje konto.

Podczas jego ustalania możesz skorzystać ze specjalnych generatorów haseł, gdzie zaznaczysz, jak długi ma być taki ciąg, czy ma zawierać małe i wielkie litery, specjalne symbole i cyfry, a następnie system wylosuje propozycję hasła. Chociaż może to ułatwić zadanie, to jednak nie wszyscy eksperci popierają korzystanie z takich programów, zwłaszcza jeśli nie są szyfrowane. Dlatego warto, abyś wiedział, jakie zasady stosować, aby samemu stworzyć odpowiednią ochronę.

Przeczytaj:  RODO w sieci. Jak chronić dane osobowe i zapewniać ich bezpieczeństwo online?

Na początek możesz zobaczyć, jak powinno wyglądać bezpieczne hasło – przykłady znajdziesz na różnych stronach, więc możesz się na nich wzorować. Przede wszystkim trudne hasło powinno mieć długość co najmniej 12 znaków, ale nie zaszkodzi, jeśli będzie ich więcej. Należy też wykorzystać znaki specjalne np. @ czy &, oraz duże i małe litery, ale dopilnuj również, aby każdy kolejny znak był inny od poprzedniego. Hasło nie powinno zawierać danych osobowych, które kojarzyć się będą z Tobą lub Twoimi bliskimi, jak np. daty urodzenia, imion czy numery telefonów.

Chcesz utworzyć trudne, ale jednocześnie łatwe do zapamiętania hasło? Możesz wykorzystać cytat z ulubionej książki, ale warto dodać do niego specjalne znaki, bo sam ciąg liter, będzie łatwy do odgadnięcia. Sprawdzić się może również metoda trzech losowych słów. Wybierając słowa, które są dla Ciebie ważne, ale się ze sobą nie łączą, możesz uzyskać hasło, które będzie trudne do odgadnięcia, a jednocześnie łatwo je zapamiętasz. Powinieneś również unikać ciągu znaków, które jak wynika z badań, są najczęściej wybierane m.in. 123456 czy qwerty.

Zasady tworzenia i korzystania z hasła

Unikatowe hasło powinno składać się z jak największej liczby znaków, wiele stron podaje ich minimalną ilość, ale warto, aby były one możliwie jak najdłuższe. Poza wcześniej wymienionymi sposobami na tworzenie hasła możesz wykorzystać zamianę liter na znaki, co z jednej strony pozwoli na skomplikowanie samego hasła, z drugiej może ułatwić jego zapamiętanie. Wówczas wybierasz ciąg słów, a następnie np. a zapisujesz jako @ lub i jako !.

Jeśli chodzi o bezpieczne hasło, zasady tworzenia ich są dość proste, jeśli trzymasz się najważniejszych zaleceń, które znajdziesz w dokumencie CERTA. Chociażby takich, aby nie tworzyć sekwencji składającej się z więcej niż 3 kolejnych znaków na klawiaturze np. cvb lub 678. Unikaj również pisania pojedynczych słów, nawet wpisywanych na opak czy w obcym języku, bo to ułatwia zadanie cyberprzestępcom. Wiele stron pokazuje, jaką siłę ma używane hasło, ale są również takie, na których sprawdzisz, jakie ciągi znaków są uważane za najgorsze. Wówczas będziesz wiedział, jakiego zestawu haseł nie używać, bo nie zapewnią bezpieczeństwa w sieci.

Przeczytaj:  Cybersquatting – piractwo domenowe. Jak się uchronić?

Ustawienie dobrego hasła, może nie wystarczyć, dlatego coraz więcej stron oferuje skorzystanie z dwuetapowego logowania. Podajesz login i hasło, żeby wejść na konto, ale zanim to nastąpi, otrzymasz na telefon kod, który musisz wpisać w wyznaczone miejsce. Wówczas nawet jeśli dojdzie do złamania hasła, będziesz miał dodatkową ochronę. W niektórych przypadkach zamiast telefonu wykorzystywany jest token, odcisk palca lub pin.

Jak zadbać o bezpieczeństwo hasła?

Stworzyłeś hasło składające się z kombinacji różnych znaków i czujesz, że odpowiednio zadbałeś o bezpieczeństwo danych? Z pewnością jest to pierwszy krok, ale musisz jeszcze pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim nie używaj jednego hasła do wszystkich witryn, na których zakładasz konto użytkownika lepiej, aby każda posiadała własne. Nie zapisuj ustawionego hasła na kartce i nie noś go przy sobie, nie przyczepiaj karteczek do monitora, ani nie korzystaj z opcji zapamiętywania hasła przez przeglądarkę.

Aby zwiększyć swoje cyberbezpieczeństwo, unikaj wpisywania hasła, gdy ktoś patrzy Ci przez ramię, jak również nie korzystaj z ogólnodostępnej sieci WiFi, która może nie posiadać dostatecznych zabezpieczeń antywirusowych. Nie powinieneś również logować się np. do banku, na obcym urządzeniu, bo może być na nim zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które będzie rejestrowało naciśnięcie klawiszy.

Warto również co miesiąc zmieniać hasła. Tutaj należy utworzyć nowe, długie i złożone hasło, zamiast wprowadzać delikatną zmianę, przez dodanie np. 1 do obecnego. Oczywiście, nie podawaj też swoich danych do logowania, w postaci hasła lub pinu, w wiadomościach e-mail.

W jaki sposób zapamiętać hasło?

Stworzone hasło jest wystarczająco trudne do złamania, a jednocześnie proste do zapamiętania? Świetnie! Ale przy większej liczbie haseł, możesz mieć problem z ich zapamiętaniem wraz z loginami i witrynami, na których zostały użyte. Dlatego, zastanów się, czy nie powinieneś korzystać z menedżera haseł – programu, który stanowi bazę haseł, wraz z wszystkimi ważnymi informacjami. Musisz zapamiętać wyłącznie jedno hasło główne, aby mieć dostęp do pozostałych.

Przeczytaj:  Jak przeprowadzić audyt bezpieczeństwa informacji?

W takim programie możesz skorzystać z generatora haseł, jak również w dowolnym momencie, będziesz mógł zapisać zmianę hasła, aby zawsze mieć tam aktualne dane. Chcesz mieć cały czas dostęp do swoich haseł, z gwarancją ich bezpieczeństwa? Możesz taki program zgrać na USB i nosić go przy sobie.

Ewa Dąbrowska

Ewa Dąbrowska

Ekspertka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, z pasją dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły, które edukują o zagrożeniach w sieci i promują praktyki bezpiecznego korzystania z internetu. Jej prace są cenione za dogłębną analizę aktualnych problemów i praktyczne porady.