Na czym polega atak DDoS? Jak się przed nim chronić?

Hakerzy często wykorzystują różnego rodzaju narzędzia do naruszania danych i urządzeń użytkowników i firm. Jednym z takich przykładów jest atak DDoS, czyli najczęściej popełniane przestępstwo w Internecie. Na czym polega i jak się przed nim chronić?

Atak DDoS – co to i na czym polega?

Atak DDoS, czyli z angielskiego Distributed Denial of Service, co na polski można dosłownie przetłumaczyć jako rozproszoną odmowę usługi, jest jednym z najpopularniejszych metod cyberataków używanych przez hakerów. Najczęściej narażone na niego są duże firmy, które mają mocno rozbudowaną infrastrukturę sieciową. Są to przede wszystkim sklepy czy serwisy internetowe. 

Atak typu DDoS ma na celu chwilowe lub długotrwałe zablokowanie funkcjonowania danego podmiotu. Mnóstwo botów i botnetów zalewa wówczas system komputerowy lub usługę masową ilością zapytań oraz ruchu. Dzieje się to do momentu, gdy atak nie wyczerpie zasobów pasma. Przez to tworzy się nienaturalnie duży ruch, nie do udźwignięcia przez serwery, co prowadzi do zawieszenia działania systemu. 

Do tego ataku hakerskiego używane są głównie obce urządzenia. Atakujący może zainfekować wiele innych komputerów złośliwym oprogramowaniem, które w tym samym czasie będą atakować wybraną stronę www lub usługę. Takie urządzenie określa się często mianem zombie. Co ważne, komputer może zostać zainfekowany bez wiedzy użytkownika. 

Cel ataków DDoS

Czemu przeprowadza się ataki DDoS? Ich celem jest najczęściej żądanie okupu, czyli wyłudzenia pieniędzy oraz wykradzenie lub uszkodzenie danych. To jednak nie wszystko. Motywacją przestępców może być też walka z konkurencją oraz powód czysto ideologiczny lub polityczny. Do tego warto wspomnieć też o tym, że przeprowadzenie ataku DDoS może być tylko przykrywką dla innej, poważniejszej operacji, np. wykradzenia poufnych danych.

Przeczytaj:  Czym jest deepfake? Czy to przestępstwo?

Konsekwencje ataków DDoS

Skuteczne przeprowadzenie ataku niemalże zawsze wiąże się z negatywnymi skutkami dla ich ofiar. Przede wszystkim są to straty finansowe firmy, a także przerwy w działaniu usługi. Do tego, z uwagi na skuteczny atak, klienci będą rezygnować z korzystania z oferty przedsiębiorstwa, gdyż będą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych. Co więcej, atak DDoS prowadzi do wyczerpania dostępnych zasobów oraz infrastruktury, powodując ich zużycie. Nieuniknione są też często awarie sprzętów, które nie są dostosowane do dużych przeciążeń

Ataki DDoS – rodzaje 

Atak DDoS jest zazwyczaj dość krótki i nie trwa więcej niż 4 godziny. Najczęściej można spotkać następujące jego rodzaje:

  • Atak wolumetryczny – jest to atak DDoS na IP, czyli inaczej mówiąc rodzaj napaści opartej na wysyłaniu ogromnej ilości niepożądanych danych na dany adres. Połączenie staje się wówczas przesycone. 
  • Atak fragmentacyjny – polega na wysyłaniu fałszywych pakietów (fragmentów danych przesyłanych w Internecie, które następnie po dotarciu do serwera komputera składane są w całość). Serwer wówczas będzie próbował ponownie zmontować dane i zabraknie mu zasobów, by obsługiwać inne działania. 
  • Atak na aplikację – warstwa aplikacji odpowiada za generowanie witryn internetowych oraz odpowiadanie na działania użytkowników. Atak DDoS w tym wypadku może przypominać ciągłe odświeżanie strony, tym samym generując sztuczny ruch, aż serwer padnie. Jest to niestety trudne do wykrycia. 
  • SYN Flood – żądanie SYN to pierwszy komunikat wysyłany wtedy, gdy komputer chce ustanowić połączenie TCP. Atak ten polega na wysłaniu dużej liczby zapytań, by obciążyć maszynę. Cybernetyczny przestępca wówczas wyśle żądanie, ale nie będzie kontynuować komunikacji, zostawiając sprzęt z otwartymi portami.

Jak wykryć ataki DDoS?

Im szybciej będziesz wykrywać zagrożenie atakiem DDoS, tym większa szansa, że go powstrzymasz. W ten sposób ochronisz się przed stratami finansowymi i innymi konsekwencjami. Będąc celem ataku DDoS, zauważysz:

  • nieodstępną lub powolną usługę (acz warto wiedzieć, że inne problemy też mogą na to wpływać, więc sam ten czynnik nie wystarczy),
  • dużą ilość ruchu sieciowego pochodzącego z jednego adresu IP,
  • nienaturalne skoki ruchu w losowych porach,
  • niewyjaśniony i nagły wzrost zapytań na stronie lub punkcie końcowym.
Przeczytaj:  Czym jest phishing?

Niestety, źródła ataku DDoS są bardzo trudne do wyśledzenia. Hakerzy często korzystają z wielu urządzeń – setek lub tysięcy, posługując się szkodliwym oprogramowaniem.

Atak DDoS – co robić? 

Istnieje kilka działań obronnych na wypadek ataku DDoS. Wśród zaleceń znajdują się: 

  • Stałe monitorowanie ruchu sieciowego – dzięki temu wykryjesz podejrzane wzorce, co pomoże szybko je rozpoznać i zablokować atak.
  • Firewall – wdrożenie reguł w zaporę sieciową pozwoli blokować ruchu pochodzący od źródeł ataków.
  • Load balancer – dystrybuując ruch między różne serwery, możesz pomóc rozproszyć atak i zmniejszyć jego wpływ na wydajność i zasoby serwera. 
  • Usługi CDN – umożliwią Ci rozproszenie zasobów po wielu serwerach na całym świecie, co zmniejszy prawdopodobieństwo powodzenia ataku.
  • Rozwiązania anty-DDoS – warto zdecydować się na  korzystanie z dedykowanych usług, które są w stanie wykrywać oraz neutralizować tego typu ataki. 

Ochrona przed atakiem DDoS

Jeśli nie chcesz paść ofiarą ataku DDoS i zapewnić sobie cyberbezpieczeństwo, musisz przygotować m.in. specjalne protokoły na wypadek jego wystąpienia. Jest to kluczowe, by szybko wykryć i zneutralizować atak. Przede wszystkim opracuj strategię obrony przed odmową usługi oraz zidentyfikuj wszelkie luki w zabezpieczeniach. Oceń, które z nich mogą być potencjalnym zagrożeniem. 

Warto też aktualizować na bieżąco oprogramowanie, by zapewnić ich prawidłowe działanie. Każdy członek Twojego zespołu, jeśli masz firmę, powinien mieć odpowiednio przypisane role na wypadek ataku. Rozważ też zwiększenie przepustowości sieci. Może to pomóc w obsłużeniu większego ruchu podczas ataku DDoS. 

Firmy działające w sieci, jak i zwykli użytkownicy, powinni zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie atak DDoS. Mamy nadzieję, że wiesz już, na czym on polega oraz jak się przed nim chronić. 

Ewa Dąbrowska

Ewa Dąbrowska

Ekspertka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, z pasją dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły, które edukują o zagrożeniach w sieci i promują praktyki bezpiecznego korzystania z internetu. Jej prace są cenione za dogłębną analizę aktualnych problemów i praktyczne porady.